Ostrygi to rodzina osiadłych małży, która liczy sobie ok. 100 gatunków. Mają asymetryczną muszlę, przypominającą nieoszlifowany kamień. Żyją na przybrzeżnych skałach płytkich mórz tworząc duże ławice.
Są symbolem luksusu kulinarnego, a swoją sławę zawdzięczają wykwintnemu i delikatnemu smakowi. Słyną również z tego, że w działaniu jako afrodyzjak są skuteczniejsze od viagry.
Historia konsumpcji tych wyśmienitych stworzeń sięga aż do starożytności, kiedy to Rzymski cesarz Witeliusz wysyłał tysiące niewolników na plaże w celu zbierania ostryg. Nawet słynny Casanova zjadały ich dwa tuziny dziennie.
O ostrygach pisali również tacy literaci jak: Byron, Maupassant, czy Shakespear.
Można spokojnie powiedzieć, że ostrygi były przez wieki i są obecnie kulinarnym przysmakiem. Najczęsciej podaje się je na surowo, skropione cytryną i posypane pieprzem. Dodatkowo, w zależności od rejonu, podaje się do tego białe wino (Francja) lub Guinnessa (Irlandia) oraz białe pieczywo, co razem tworzy bardzo smaczne i wykwintne danie.
Warto dodać, że ostrygi wśród owoców morza odznaczają się wysoką wartością odżywczą. Przyswajalność przez człowieka białek tego mięczaka przewyższa 97%. Jego mięso bogate jest w witaminy grupy B (zwłaszcza wit. B12 i niacyny) oraz składniki mineralne tj.: wapń, magnez, jod, fosfor, cynk, miedź, żelazo, selen i mangan.